Senarai Pemenang Kejuaraan Badminton Asia

© Getty Images(Representational Photo)

© Getty Images(Representational Photo)

Kejuaraan Badminton Asia telah dikenalkan sejak 1962 hingga kini. Asalanya kejuaraan ini diberi nama Asian Badminton Championships sebelum ditukar kepada Badminton Asia Championships ( Kejuaraan Badminton Asia ).

Berikut adalah senarai pemenang Kejuaraan Badminton Asia sejak dikenalkan.

YearMen’s singlesWomen’s singlesMen’s doublesWomen’s doublesMixed doubles
2016Malaysia Lee Chong WeiChina Wang YihanSouth Korea Lee Yong-dae
South Korea Yoo Yeon-seong
Japan Misaki Matsumoto
Japan Ayaka Takahashi
China Zhang Nan
China Zhao Yunlei
2015China Lin DanThailand Ratchanok IntanonChina Ma Jin
China Tang Yuanting
Indonesia Tontowi Ahmad
Indonesia Lilyana Natsir
2014South Korea Sung Ji-hyunSouth Korea Shin Baek-cheol
South Korea Yoo Yeon-seong
China Luo Ying
China Luo Yu
Hong Kong Lee Chun Hei
Hong Kong Chau Hoi Wah
2013China Du PengyuChina Wang YihanSouth Korea Ko Sung-hyun
South Korea Lee Yong-dae
China Wang Xiaoli
China Yu Yang
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Kim Ha-na
2012China Chen JinChina Li XueruiSouth Korea Kim Ki-jung
South Korea Kim Sa-rang
China Tian Qing
China Zhao Yunlei
China Zhang Nan
China Zhao Yunlei
2011China Lin DanChina Wang YihanChina Cai Yun
China Fu Haifeng
China Wang Xiaoli
China Yu Yang
2010China Li XueruiSouth Korea Cho Gun-woo
South Korea Yoo Yeon-seong
China Pan Pan
China Tian Qing
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
2009China Bao ChunlaiChina Zhu LinIndonesia Markis Kido
Indonesia Hendra Setiawan
China Ma Jin
China Wang Xiaoli
South Korea Lee Yong-dae
South Korea Lee Hyo-jung
2008South Korea Park Sung-hwanChina Jiang YanjiaoSouth Korea Jung Jae-sung
South Korea Lee Yong-dae
China Yang Wei
China Zhang Jiewen
Indonesia Flandy Limpele
Indonesia Vita Marissa
2007Indonesia Taufik HidayatMalaysia Choong Tan Fook
Malaysia Lee Wan Wah
China Yang Wei
China Zhao Tingting
China He Hanbin
China Yu Yang
2006Malaysia Lee Chong WeiHong Kong Wang ChenChina Yu Yang
China Du Jing
Indonesia Nova Widianto
Indonesia Lilyana Natsir
2005Indonesia Sony Dwi KuncoroIndonesia Markis Kido
Indonesia Hendra Setiawan
South Korea Lee Hyo-jung
South Korea Lee Kyung-won
Thailand Sudket Prapakamol
Thailand Saralee Thungthongkam
2004Indonesia Taufik HidayatSouth Korea Jun Jae-younIndonesia Sigit Budiarto
Indonesia Trikus Haryanto
South Korea Kim Dong-moon
South Korea Ra Kyung-min
2003Indonesia Sony Dwi KuncoroHong Kong Wang ChenSouth Korea Lee Dong-soo
South Korea Yoo Yong-sung
South Korea Ra Kyung-min
South Korea Lee Kyung-won
Indonesia Nova Widianto
Indonesia Vita Marissa
2002China Zhou MiSouth Korea Ha Tae-kwon
South Korea Kim Dong-moon
China Zhang Jiewen
China Yang Wei
China Zhang Jun
China Gao Ling
2001China Xia XuanzeChina Zhang NingIndonesia Bambang Suprianto
Indonesia Trikus Haryanto
China Gao Ling
China Huang Sui
South Korea Kim Dong-moon
South Korea Ra Kyung-min
2000Indonesia Taufik HidayatChina Xie XingfangIndonesia Rexy Mainaky
Indonesia Tony Gunawan
South Korea Lee Hyo-jung
South Korea Yim Kyung-jin
Indonesia Bambang Suprianto
Indonesia Minarti Timur
1999China Chen HongChina Ye ZhaoyingSouth Korea Ha Tae-kwon
South Korea Kim Dong-moon
China Ge Fei
China Gu Jun
South Korea Kim Dong-moon
South Korea Ra Kyung-min
1998China Chen GangSouth Korea Kang Kyung-jin
South Korea Ha Tae-kwon
China Ge Fei
China Gu Jun
1997China Sun JunChina Yao YanIndonesia Denny Kantono
Indonesia Antonius Ariantho
China Liu Zhong
China Huang Nanyan
China Zhang Jun
China Liu Lu
1996Indonesia Jeffer RosobinChina Gong ZhichaoIndonesia Ade Sutrisna
Indonesia Candra Wijaya
Indonesia Eliza Nathanael
Indonesia Finarsih
Indonesia Trikus Heryanto
Indonesia Lili Tampi
1995South Korea Park Sung-wooChina Ye ZhaoyingMalaysia Cheah Soon Kit
Malaysia Yap Kim Hock
China Ge Fei
China Gu Jun
China Liu Yong
China Ge Fei
1994Malaysia Foo Kok KeongChina Chen Kang
China Chen Hongyong
China Ge Fei
China Gu Jun
China Chen Xingdong
China Sun Man
1992Malaysia Rashid SidekMalaysia Razif Sidek
Malaysia Jalani Sidek
China Wu Yuhong
China Pan Li
Indonesia Joko Mardianto
Indonesia Sri Untari
1991Indonesia Yuliani SentosaSouth Korea Park Joo-bong
South Korea Kim Moon-soo
South Korea Hwang Hye-young
South Korea Chung So-young
South Korea Park Joo-bong
South Korea Chung Myung-hee
1988China Xiong GuobaoChina Tang JiuhongChina Zhang Qiang
China Zhou Jincan
Indonesia Verawaty Fajrin
Indonesia Yanti Kusmiati
Not held
1987Malaysia Misbun SidekIndonesia Elizabeth LatiefIndonesia Liem Swie King
Indonesia Bobby Ertanto
South Korea Hwang Hye-young
South Korea Chung Myung-hee
Not held
1985China Zhao JianhuaChina Zheng YuliSouth Korea Park Joo-bong
South Korea Kim Moon-soo
South Korea Kim Yun-ja
South Korea Yoo Sang-hee
Not held
1983China Chen ChangjieSouth Korea Yoo Sang-heeChina Jiang Guoliang
China He Shangquan
China Guan Weizhen
China Fan Ming
South Korea Park Joo-bong
South Korea Kim Yun-ja
1976China Hou JiachangChina Liang QiuxiaIndonesia Tjun Tjun
Indonesia Ade Chandra
Indonesia Theresia Widiastuti
Indonesia Regina Masli
China Fang Kaihsiang
China Ho-Tsui Ling
1971Malaysia Tan Aik MongIndonesia Utami KinardIndonesia Indra Gunawan
Indonesia Nara Sudjana
Indonesia Retno Koestijah
Indonesia Intan
Indonesia Christian Hadinata
Indonesia Retno Koestijah
1969Indonesia MuljadiHong Kong Pang Yuet MuiMalaysia Ng Boon Bee
Malaysia Punch Gunalan
South Korea Lee Young-soon
South Korea Kang Young-sin
Not held
1965India Dinesh KhannaEngland Angela BairstowThailand Narong Bhornchima
Thailand Chavalert Chumkum
England Ursula Smith
England Angela Bairstow
Malaysia Tan Yee Khan
England Angela Bairstow
1962Federation of Malaya Teh Kew SanIndonesia MinarniFederation of Malaya Ng Boon Bee
Federation of Malaya Tan Yee Khan
Indonesia Happy Herowati
Indonesia Corry Kawilarang
Federation of Malaya Lim Say Hup
Federation of Malaya Ng Mei Ling

 

You may also like...

Leave a Reply

%d bloggers like this: